Chov patterdale teriérů

Zkušenosti s tímto plemenem: PAT je malý psík (33 - 38 cm) vyšlechtěný původně v Anglii k lovu lišek, mývalů a jezevců v norách. Jeho povaha je zcela teriérská - živý a bystrý. Je dosti dominantní vůči jiným psům, takže se nedoporučuje trvalé spolužití více jedinců ve smečkách (a to bez ohledu na plemeno. PAT se zpravidla nebude podřizovat ani psovi mnohem většího plemene než je sám). Psi jsou schopni do jisté míry spolu venku pracovat, ale na „bydlení“ je lépe mít pro každého zvláštní kotec - maximálně lze kombinovat fenu se psem. V rodině je velmi milý k lidem i dětem. Postrádá jakoukoliv agresivitu vůči lidem, ale je i dobrý hlídač, většinou není zbytečně uštěkaný.

PAT se zdá ideálním psem pro dnešní myslivost. Používá se především k norování, kde se ostrostí může srovnávat s jagteriéry. Na povrchu jde o plemeno velmi ovladatelné a poslušné! Je možno jej používat k dohledávkám, naháňkám na černou zvěř i při vodní práci. Zkušenosti zatím ukazují, že plemeno - jako celek - není příliš hlasité na stopě. (Pozor! Je tím míněna teplá stopa zvěře na povrchu - zajíc, srnčí..-, nikoliv hlasitost v noře!). Někteří jedinci jsou úplně němí, někteří sledují hlasitě pouze zvěř, kterou vidí. Jsou samozřejmě jedinci, kteří vykazují hlasitost tak, jak ji známe i u jiných plemen. Stopu zvěře PAT sleduje, ale velmi rychle se vrací. Je mu naprosto cizí několikahodinové pobíhání po lese a přebíhání ze stopy na stopu. Neustále si kontroluje, kde má pána. V noře se PAT vesměs projevují hlasitě – pokud na to mají dostatek času. PAT většinou přechází do bleskového útoku, jen někteří jsou vyhaněči. U některých jedinců bývá i rozdíl v práci na cvičné noře a v přírodě.

Je také potřeba upozornit na to, že PAT vyspívá poměrně pozdě – až ve 2. roce věku. Není dobré jeho výcvik uspěchat a chtít po něm věci, na které ještě není dostatečně vyzrálý. Toto platí hlavně pro norování, kde později znamená lépe. PAT je pes nabitý energií, je velmi pohyblivý a proto se domnívám, že by se skvěle uplatnil i pro výcvik agility. Již malá dvouměsíční štěňátka mají úžasnou koordinovanost pohybu a bystrost. Zevnějšek PAT je téměř bezúdržbový. Má krátkou, ale velmi hustou srst, která skvěle odpuzuje vodu. I ve sněhu je dosti pohyblivý neboť není ověšem sněhovými koulemi jak vidíme např. u dlouhosrstých plemen. Srst je dobré občas pročesat kartáčem, jiná úprava není nutná.


Využití patterdale teriéra pro myslivost v ČR

Nám myslivcům a majitelům PAT velmi zkomplikovala život novela zákona o myslivosti z r. 2001. PAT je plemeno neuznané FCI (mezinár. kynologickou federací). Vyplývá z toho, že nemůže získávat na mezinárodních akcích tituly CACIB (což je na mezinárodních výstavách) a tituly CACIT (což je kandidát na mezinárodního šampiona práce). PAT může získávat pouze CAC nebo CACT. Myslivcům to však nijak nevadilo, měli psa pro využití v myslivosti. To bylo do začátku r. 2002, kdy začala novela platit. V novele zákona se však praví, že lovecky upotřebitelným psem může být pes loveckého plemene, po složení patřičných zkoušek a plemene uznaného FCI. A právě v tom jednom slově leží „zakopán pes“. Z hlediska tohoto zákona přestal být PAT považován za lovecky upotřebitelného. Tím pádem jej přestali brát i ke zkouškám (kromě zkoušek vloh, ale ty nejsou o lovecké upotřebitelnosti, mají však význam z hlediska chovu). V současné době je tedy pro „patíky“ patový stav. Starší jedinci, kteří ještě v dobách platnosti starého zákona složili zkoušky a mají vydány patřičné certifikáty, stejně nemohou být mysliveckými sdruženími vykazováni jako lovecky upotřebitelní. Chovatelé PAT se snažili najít cesty jak tuto věc napravit, ale dokud nedojde k novele zákona, žádné výjimky nejsou možné. Přesto zájem myslivců o plemeno stále je, mnozí říkají, že „potřebují psa na práci a ne na papíry“. Věřím však, že kdo vydrží, jednou se přece jen změny v zákoně dočká.


V mém chovu v současné chvíli působí tato fena:

Xena

XENA Zwi-Le-Ro

XENA Zwi-Le-Ro
Narozena: 2002
Matka: Cecilka Hod´s
Otec: Nuttall´s TARKA

Mv Č. Budějovice 2003 Výborná 3
MSBL (SR) I.c. – vyhaněč + II. c. - davič

Fotogalerie


Fenka je malého vzrůstu což jí usnadňuje práci v jakékoliv noře.


Začátkem r. 2008 do mojí ch. st. přibyl nový přírůstek – červená fenka AMULET for luck Iseb, které říkáme LUCKA. Jejím otcem je Cairo od Svitavských pramenů, matkou je Hirris Zwi-Le-Ro. Získala jsem tak vnučku mojí původní feny Elišky Srdcové eso.


Lucka

AMULET for luck Iseb

AMULET for luck Iseb
Narozena: 2007
Matka: Hirris Zwi-Le-Ro
Otec: Cairo od Svitavských pramenů

Fotogalerie

Historie chovu patterdale teriérů - od r. 2000

Zkušenosti s jezevčíky mě tak nějak nasměrovaly k myšlence, že by nebylo špatné mít ještě nějakého teriéra. Jezevčík je sice vynikající lovec, ale v zimě je poněkud hendikepován při pohybu ve sněhu. Mrznoucí sněhové koule nalepené po celém jezevčíkovi mu značně ztěžují pohyb. Navíc jezevčík je všeobecně více náchylný k problémům s páteří, na nichž se velkou měrou podílí právě prochladnutí. A tak zbývalo si vybrat, který teriér by to měl být. Chtěla jsem psa ostrého na škodnou, mazlivého k lidem a především „bezúdržbového“. Trimování nebo stříhání psů není zrovna moje hobby. Tyto požadavky zcela naplňuje patterdale teriér, s jehož chovem u nás tenkrát začínala p. Zuzana Hodová. Je veliká škoda, že naši zákonodárci zněním zákona o myslivosti patterdala degradovali do role „voříška“, ale věřím, že i to se jednou změní. Mojí první fenou je dosud žijící CECILKA Hod´s.


Cecilka

CECILKA Hod´s

CECILKA Hod´s
Narozena: 1999
Matka: Hod´s Brita
Otec: Hammonds Black Hole Nut


Výstavy:

NV Brno 2001: Vl + CAC + vít. tř. pracovní.

Oblastní výstava Třebíč 2003: V1 + vítěz tř. pracovní + oblastní vítěz

Práce:

BZ I.c. - vítěz s plným počtem bodů

Klubové BZH I.c. - vítěz s plným počtem bodů + CACT.

LZ II.c. (hlas 0, barva 3, ostatní 4).

N 84 bodů.

MSBL (SR) r. 2002 a 2003 4x II. c. (0.36 ZP. 0.26 ZP). Fena pracuje v noře jako davič nebo vyhaněč, v praxi již vyhnala několik lišek. V mém chovu v současné době působí dcera Cecilky XENA Zwi-Le-Ro.

Eliska

ELIŠKA Srdcové eso

ELIŠKA Srdcové eso
Narozena: 2000
Matka: Brita Srdcové eso
Otec: Hammond´s Hod

Výstavy: NVP Brno 2001 vít. tř. otevřené+CAC+NV+vítěz Brna
Práce: ZV II.c.
Eliška uhynula po těžkém porodu v r. 2006. Měla několik vrhů, do chovu se prosadil zejména Zoran Zwi-Le-Ro, jeden z mála patíků, který složil m.j. i PZ.